Reklamy elastyczne displayowe (banerowe) Google Ads – wszystko co potrzebujesz wiedzieć

Reklamy elastyczne displayowe to jeden z typów reklamy dostępnych w systemie reklamowym Google Ads. Są one wykorzystywane w kampaniach banerowych, czyli wtedy kiedy chcemy wyświetlać reklamy naszej firmy/usługi/produktów na innych witrynach, np. wp.pl, onet.pl i tysiącach innych witryn zrzeszonych w Google Display Network. Reklamy elastyczne displayowe to alternatywa dla banerów przygotowywanych w określonych, typowych formatach w całości przez grafika.

Jakie korzyści daje nam zastosowanie reklam elastycznych, jak stworzyć do nich dobrą grafikę oraz jak może wyglądać gotowa reklama, którą zobaczą Twoi klienci – tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.


Możesz kliknąć na konkretną pozycję w poniższym spisie treści i skoczyć od razu do interesującego Cię fragmentu:

  1. Jak wygląda gotowa reklama elastyczna displayowa 
  2. Jakie pliki graficzne mam dostarczyć (inspiracje oraz wymagania techniczne
  3. Zalety używania elastycznych reklam displayowych vs banery przygotowane przez grafika

Jak wygląda gotowa reklama elastyczna displayowa

Do systemu Google Ads ładujemy:

  • do 15 grafik
  • do 5 nagłówków krótkich (do 30 znaków)
  • 1 nagłówek długi (do 90 znaków)
  • do 5 opisów (do 90 znaków)
  • logo
  • nazwę firmy
  • opcjonalnie wideo z YouTube

Z tych wszystkich zasobów system “skleja” przeróżne kombinacje reklam. Jest to taka sama zasada jak w przypadku tworzenia reklam w kampaniach Demand Generation.

Mamy kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt formatów reklam jakie mogą powstać (np. klasyczne banery 300×250, 750×200 itd.; reklamy natywne – udające linki do podobnych artykułów; reklamy full-screen; reklamy banerowe na YouTube; reklamy w Gmailu).

Do tego w każdym z tych formatów, system może używać różnych kombinacji grafik i tekstów. To daje tysiące kombinacji. Nie jesteśmy w stanie pokazać dokładnie każdej możliwości wyglądu gotowej reklamy.

System ma funkcję Udostępnienia podglądu reklamy. Podgląd obejmuje przykładowe reklamy. Swoim klientom udostępniam taki właśnie podgląd.

Klienci często pytają czy możemy sterować tym, która wersja będzie się wyświetlać, a która nie. Otóż nie mamy takiej możliwości. System wśród wszystkich możliwości szuka kombinacji, które przynoszą najlepsze efekty w naszej kampanii (optymalizacja pod kliki lub pod konwersje lub pod widoczność). Z czasem wyświetla coraz częściej te wersje, które najlepiej realizują założone cele, np. są najchętniej klikane.

Podgląd przykładowej reklamy elastycznej: https://tiny.pl/d2cbw lub https://tiny.pl/nuvz-e5

Oraz kilka zrzutów totalnie różnych gotowych reklam powstałych w ramach jednej reklamy elastycznej:

lub:

Jakie pliki graficzne mam dostarczyć

a) wymagania techniczne

Potrzebujemy plików w 2 wymiarach:

  • kwadrat 1200 x 1200 pixeli
  • prostokąt 1200 x 628 pixeli

Opcjonalny jest jeszcze wymiar pionowy 900 x 1600 pixeli, ale wyświetla się on rzadziej, jest mniej istotny.

Format pliku to jpg lub png, a maksymalna “waga” to aż 5MB.

b) co pokazać na grafice

Tutaj można znaleźć oficjalne wytyczne na temat tworzenia grafik na potrzeby reklam elastycznych: https://support.google.com/google-ads/answer/9823397?hl=pl&ref_topic=10284034 

Nie zgadzam się jednak ze wszystkimi punktami. Najważniejsze zasady wynikające z mojej praktyki:

WARTO:

  • stworzyć 2-3 wersje grafiki: np. jedna bazująca na zdjęciu “lifestylowym”, inna na “packshotach” produktowych, inna bez żadnych nakładek tekstowych;
  • dodać na grafice logo i/lub krótkie hasło czy oznaczenie w stylu “-30%” – nie jest to zgodne z sugestiami Google, ale wg mnie reklamy z tego typu wyraźnymi nakładkami są lepiej widoczne i budują świadomość marki nawet bez kliknięć;
  • używać wyrazistych kolorów, rzucających się w oczy.

NIE WARTO:

  • umieszczać na grafice tekstów małą czcionką;
  • umieszczać na grafice przycisku Call To Action;
  • używać zdjęć ze stocka, które nie są w żaden sposób związane z naszą ofertą; sama twarz jakiejś losowej osoby, bez kontekstu, odpowiedniego otoczenia nie będzie się kojarzyła z naszą ofertą.

c) przykłady dobrych realizacji

Zalety reklam elastycznych

  • większy zasięg, tańsze kliki – dzięki temu, że wyświetlenia są możliwe w dużo większej ilości miejsc;
  • szybsza i tańsza realizacja – mniej pracy grafika;
  • większe możliwości testowania tekstów i grafik – gdyby grafik miał przygotować banery z różnymi tekstami i różnymi zdjęciami w kilku różnych formatach, to musiałby przygotować blisko 100 plików.

Dlatego w większości przypadków polecam stosowanie reklam elastycznych. 

Stosowanie tradycyjnych banerów graficznych jest konieczne np. w sytuacji gdy na reklamie trzeba zgodnie z prawem zamieścić disclaimer. 

150 150 Maciej Ilczyszyn